Nis 11, 2019
227 Görünümler
Zebraların Çizgileri Ne İşe Yarar? için yorumlar kapalı

Zebraların Çizgileri Ne İşe Yarar?

Yazan

Dış görünüşleriyle pijamaya benzeyen sevimli hayvanlardır zebralar. Onlarla bütünleşmiş bu çizgilerin ne işe yaradığını biliyor muydunuz?

  • İngiltere’nin en ünlü eğitim kurumlarından biri olan Bristol Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre zebraların çizgilerinin bazı ölümcül hastalıkların taşıyıcısı olan at sineklerinin üzerlerine konmaması için olduğunu gösteriyor.
  • Bu inanılmaz çizgilerin yanıltıcı bir özelliği var ve bazı yırtıcı hayvanların zebraları görmesini ve onlara zarar vermelerini zorlaştırıyor.
  • Zebraların çizgileri onların farklarını ortaya çıkarıyor. Ne kadar birebir aynı görünseler de aslında çizgileri onların farklı birer kimliğe sahip olduklarını kanıtlıyor.
  • Üzerlerindeki siyah ve beyaz çizgilerin oluşturduğu hava akımı onların serin kalmasını sağlıyor. Bu bilgiyi sıcak ülkelerde yaşayan zebraların daha ince çizgilere sahip olması kanıtlıyor.

Bu bilgiler zebraların çizgilerinin sadece sevimli görünmeleri sebebiyle değil onların daha rahat yaşam şartlarına sahip olması için var olduğunun göstergesidir.

Makale Kategorileri:
Genel

Yoruma kapalı.