Haz 30, 2017
877 Görünümler
Türk Sinemasında Komedi Deyince İlk Akla Gelen İsim – Kemal Sunal için yorumlar kapalı

Türk Sinemasında Komedi Deyince İlk Akla Gelen İsim – Kemal Sunal

Yazan

Sunal  11 Kasım 1944 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir.Burada şunu belirtmeliyim ki Sunal’ın asıl doğum tarihi 10 Kasım’dır ancak kendisi “Atamın ölüm gününde doğum günü kutlaması yapamam” deyip  doğum tarihini 11 Kasım olarak baz almıştır.

Sunal yaşamı boyunca 82 filmde rol almıştır.İlkokulu Mimar Sinan ilkokulunda tamamlayıp Lise Öğrenimine Vefa Lisesi’nde devam etmiştir.Vefa lisesinde felsefe hocasının Kemal Sunal’ı Müşfik Kenter’le tanıştırması hayatında dönüm noktası olmuştur.

Müşfik Kenter Sunal’ı tiyatroyla Deli İbrahim oyunu ile tanıştırdı.Garip olan ise oyunda hiçbir diyaloğu olmamasına rağmen insanların Kemal Sunal’a gülmesiydi.Kenter ve Sunal bu duruma hiçbir anlam veremedi.Sonrasında Sunal buradan ayrıldı ve yeni açılan Pendik tiyatrosuna başladı.Burada Bülent Kayabaş ile tanışıp sıkı bir dostluk kurdular.

Pendik tiyatrosunda gösterilere fazla ilgi gösterilmeyince tiyatro kapandı.Sunal sonrasında Deve Kuşu Kabare Tiyatrosunda görev almaya başladı.Bir gün Dün Bugün adlı oyunu izlemek için Münir Özkul ve Ertem Eğilmez gelirler.Munir Özkul oyunu izlerken Kemal Sunal’dan çok etkilenir ve yanında olan Ertem Eğilmez’e “bu çocuğa dikkat et,bunda çok iş var” der.Bu tavsiye üzerine Eğilmez 1973 senesinde çektiği Tatlı Dillim filminin kadrosuna Sunal’ıda dahil etti ve bundan sonrasın da Kemal Sunal kalabalık kadrolarla bir çok filmde rol aldı.

Rollerinde genelde saf,iyilik dolu ve komik kişileri canlandırdı.1974 yılında evlendi.Ali ve Ezo adında 2 çocuğu oldu.

Kemal Sunal bizlerin yüzünü hiç bir şey söylemeden bile güldürebilen nadir oyunculardan biriydi.Hababam Sınıfı,Kibar Feyzo,Süt Kardeşler vb..saymakla bitmeyecek ve hafızalarımızdan asla silinmeyecek filmleri bize bahşetmiştir.

1977 yılında Antalya Film Festivalinde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü aldı.12 Eylül dönemlerinde yarım bıraktığı üniversite eğitimini 1995 yılında Marmara Üniversitesi Radyo ve Televizyonculuk bölümünden mezun olarak tamamladı.Sonrasında yüksek lisans yapmaya başladı ve tez konusu “Kemal Sunal ve Filmlerinin İncelenmesi” idi.

3 Temmuz 2000 tarihinde “Balalayka” adlı sinema filminin çekimlerini başlatmak için Trabzon’a uçması gerekiyordu.Hava alanında uçağını beklerken geçirdiği kalp krizi sonucu bizlere veda etti.Ancak geride bıraktığı filmleri ve yaşantısı ile Kemal Sunal’ı hiçbir zaman unutmadık.

Makale Etiketleri:
· · · · ·
Makale Kategorileri:
Genel · Hayata Dair

Yoruma kapalı.