Haz 23, 2017
946 Görünümler
Tek Başına Bir Koro – Cem Adrian için yorumlar kapalı

Tek Başına Bir Koro – Cem Adrian

Yazan

Cem Adrian 30 Kasım 1980 tarihinde Edirne’de dünyaya gelmiştir.Asıl adı Cem Filiz’dir. Adrian sahne soyadını doğduğu ve büyüdüğü Edirne şehrinin antik çağlardaki ismi olan Hadrianoupolis’ten esinlenerek almıştır. 12 yaşından itibaren Edirne’de radyoculuk yapmaya başlıyor.Radyo yolculuğunu aralıklarla 10 yıl kadar devam ettiriyor.Bu sırada iki şarkı hariç tüm ses kayıtlarını radyoda gerçekleştiriyor.Sonraki yıllarda müzik piyasasına adım atabilmek ve hayallerine gerçekleştirebilme adına İstanbul’a geldi.

Burada 2 arkadaşı ile beraber Mystika adlı etnik bir müzik grubu kurdu ve çeşitli yerlerde hem solist hem dansçı olarak sahne aldı.Bir gün sahne aldığı yerlerden birinde Fazıl Say’ın arkadaşı ile tanışma fırsatı yakaladı.Fazıl Say’a iletmesi için pek çok enstrüman sesini kendi sesiyle kaydettiği bir kaydı bu kişiye verdi.Kayıt Fazıl Say’a ulaşır ve Say bu sese hayran kalır.Cem Adrian’ın Bilkent Üniversitesinde sahne sanatlarında eğitim almasına ön ayak olur.

Adrian 2005 yılında 1997-2003 arası kaydettiği demo şarkılardan ve Fazıl Say ile birlikte verdiği ilk konser kaydından oluşan Ben Bu Şarkıyı Sana Yazdım adlı albümü çıkartır.

Bundan sonrası Cem Adrian için başarılı bir müzik yaşamıyla devam ediyor.

Milliyet gazetesine verdiği bir röportajda kendisiyle alakalı sorulara içtenlikle cevap veriyor.

Fazıl Say ise Cem Adrian için şu sözleri söylüyor;Anlatması zor.En peslerden koloratur ötesi en tizlere yayılan dile kolay! 4,5 oktavlık bir ses.Cem –erkek-sesi,Cem-kadın-sesi,Cem-çocuk-sesi sesleri.Ses telleri normal bir insandan 3 kat daha uzun.

Fazıl Say Adrian’la ilk tanıştığı dönemde onu ses tellerinin kontrolü için bir doktora götürüyor ve bu muayene sonucu Adrian’ın ses tellerinin normal bir insandan 3 kat daha uzun olduğu anlaşılıyor.Herkes şok.Fazıl Say,doktor ve Bilkent Senfoni Orkestrası şefi ses uzmanı İbrahim Yazıcı da dahil.

O tek başına bir koro.Cem Adrian mütevazılığı,mükemmel sesi ve hiçbir zaman popüler olma çabası göstermeyen,sadece sanatını hakkıyla icra eden ve yine İbrahim Yazıcı’nın söylemiyle dünyaya bin yılda bir gelecek olan bir sese sahip olan insan.

Kaybetmeden kıymetini bilmemiz gereken en önemli değerlerden biri..

 

Makale Etiketleri:
· · · ·
Makale Kategorileri:
Genel · Hayata Dair · Kültür - Sanat

Yoruma kapalı.