Mar 21, 2019
114 Görünümler
Suyun Faydaları Saymakla Bitmiyor için yorumlar kapalı

Suyun Faydaları Saymakla Bitmiyor

Yazan

Suyun faydaları saymakla bitmiyor. Yetişkin bir insanın günde yaklaşık 2 litre suya ihtiyacı var. Bu konuda yanlış yaptığımız bir şey var ki suyu susadığımızda içmek… Oysaki insan vücudu susadığında adeta susuzum, suzuz kaldım, suya ihtiyacım var diye bağırıyormuş 🙂 Burdan da anlayacağımız gibi suyu susamadan içmemiz gerekiyor.

Genellikle erkekler kadınlara göre daha fazla su içiyorlar bu nedenle erkeklerde selülit sorunu oluşmuyor. Susuz bir vücut yağ birikimine daha müsait ki Türk kadınlarının obezite sorunun başlıca sebeplerinden biride yeteri kadar su içmemek.

Peki gün içerisinde tükettiğimiz çay, neskafe, meyve suyu ve diğerleri suyun yerini tutuyor mu?

Uzmanların verdiği yanıtlara göre bu sorunun cevabı kesinlikle HAYIR! Suyun yerini hiçbir yiyecek ya da içecek tutmuyor. Organlarımızın işlevini görebilmesi için mutlaka gün içerisinde yeteri kadar su içmeliyiz. Kan dolaşımının normal seyirde olması için kanın sulanması gerekli. Damarlarımızda dolaşan kan pıhtılaştığında ilaçtan başka çare kalmıyor. Düzenli olarak su tüketiminin damar hastalıklarını bile önlediği kesin.

Özellikle kadınlar parlak saçları olsun isterler. Cansız saçların en önemli sebebi vücuttaki su deposunun boş olmasından kaynaklanıyor.

İhtiyacımız olan oksijeni havadan aldığımızı biliyoruz. Ancak bilmemiz gereken bir ayrıntı daha var. Sadece havadan aldığımız oksijen ne yazık ki yeterli değil.  Vücudumuzda olması gereken oksiyenin bir kısmınıda içtiğimiz sudan alıyoruz. Yani ne kadar az su o kadar az oksijen demek oluyor.

Cildi taze tutmak için de suya ihtiyacımız var. Bitkilerde olduğu gibi susuz vücut kuruyor. Canlı ve taze bir cilt için su tüketimine dikkat etmek şart.

Sindirim sisteminin düzenli çalışabilmesi için de gerekli olan besin su kabızlığı ve idrar yolları iltihabını önemli oranda engelliyor. Böbrek fonksiyonlarının normal çalışmasını sağlayarak böbrek hastalığına yakalanma riskimizi düşürüyor.

Makale Kategorileri:
Hayata Dair · Sağlık ve Güzellik

Yoruma kapalı.