Tem 6, 2017
835 Görünümler
Oh Canıma Değsin için yorumlar kapalı

Oh Canıma Değsin

Yazan

Oh Canıma Değsin
Çocukken kızdığımız arkadaşımızın başına bişey geldiğinde “oh canıma deysin” derdik. Onun bizi üzmesini, onun canı acıdığında bu sözle telafi ederdik. Beş dakika sonra da bunu söylediğimize pişman olurduk. O zamanlarda bu söz çok acımasızcaymış gibi geliyordu ta ki büyüyene dek.
Televizyon izlerken gördüğüm sahneler karşısında tüylerim ürperiyor ve insanların öfkesinin neler yapabildiğine şahit oluyorum. Çocukken ilahi adalete daha çok inanıyormuşuz, birine zarar vermek yerine ona bişey olduğunda sadece o sözü söyleyerek cezalandırmak ne kadar da masumca görünüyor.
Masumiyetimizi hangi ara hangi durakta bıraktık bilmiyorum. İnsanlar kin, öfke ve nefret dolu. Kimsenin kimseye ne sabrı ne saygısı ne de merhameti kalmamış. Herkes birbirinden şikayetçi, herkes mutsuz ve herkes çok yorgun. Ülkece nasıl bir psikolojiye büründük anlamıyorum. Aklı selim davranmak şu zamanda yapabileceğimiz en zor iş sanırım. Artık sabırlı olan insanlara süper güçleri varmış gibi davranılıyor.
Zamanla yarışır gibi oradan oraya koştururken hayatımızı film şeridi gibi izliyoruz ve yaşayamıyoruz. Geçim derdi herkesin sırtında bir yük. Bu hep böyleydi. Eskiden herkes çok mu zengindi sanki. Ananem şöyle derdi. “Yavrum ben kıtlık zamanında doğmuşum. O zamanlar ekmek yapmak için mısır koçanlarını öğütüyorlarmış.”

Peki ne oldu, şimdi ne değişti? Ben söyleyeyim isterseniz? Yaşam tarzımız değişti. Aza kanaat edemez olduk. Eğer büyük şehirlerde yaşıyorsak, geçinemez olduk. Şimdi herkesin hayali, küçük bir kasabaya yerleşeyim orada müstakil bir evim olsun, bir de bahçesi olsun daha ne isteyeyim oldu. Alışmış kudurmuştan beterdir derler. Biz de öyleyiz hiçbir şeye cesaretimiz yok. Küçük bir köyde ben ne yaparım, sıkılır mıyım acaba, orada iş imkanı olur mu gibi düşüncelerle hareket edip yerimizden kıpırdayamıyoruz.
O zaman ne diyoruz “oh canıma değsin”.

Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
Hayata Dair

Yoruma kapalı.