Haz 13, 2017
727 Görünümler
Nikola Tesla için yorumlar kapalı

Nikola Tesla

Yazan

Nikola Tesla
Sırp kökenli Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanı. Aslında dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla ‘kökünden’ değiştirebilecek birçok ‘kullanılan ve kullanılmayan’ deneye ve buluşa imza atmıştır.
10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan – Smiljan’da doğmuştur.
Elektriğe ve elektromanyetizmaya olan yatkınlığıyla yaşadığı dönemde hem bilime, hem de evlerdeki günlük hayata damga vurmuş bir isim. Tesla’nın icat ettiği birçok buluş ve geliştirdiği birçok prensip günümüzde halen kullanılmakta.
Papaz olan ve oğlunun da bir papaz olmasını isteyen babasının istekleri aksine, Nikola Tesla Avusturya İmparatorluğu içindeki farklı şehirlerde farklı okullara gitti, farklı üniversitelerde ders aldı ve farklı işlerde çalıştı. Bu yıllarda elde ettiği teknik bilgiler ve iş deneyimi, ileriki yıllarda kariyerine, daha da önemlisi hayallerine yön verecekti.
Nikola Tesla’nın ailesinde kendisinden başka beş kardeşi daha vardı. Bunlardan Dane genç mucidin ağabeyi idi, ancak o beş yaşında iken öldü. Güneşli bir günde ailesinin bile öngöremeyeceği bir kazada kaybetmişti abisini. Dane, ata bindiği sırada düştü ve çok fazla yaşamadı. 12 yaşında abisini kaybeden Nicola Tesla, psikolojik olarak yıpranır ve kendisine kısa süreli şizofreniye yakın belirtiler gösterdiğine dair tanı konur. Ancak Tesla kısa sürede bu bunalımı atlatmayı başarır.

Tesla Bir yaz dönemi Graz’da eğitim görür ve sonra buradan ayrılır. 1882 yılında Paris‘e yerleşmeye karar verir. Burada Continental Edison firmasında işe başlar. Bu firma Thomas Edison‘un fikirlerini avrupa çapında yaymak için kurulmuş bir firmadır. Nikola Tesla hayatı ciddiye alan diğer mucitler gibi burada da kendisini geliştirmeye başlar. Akım motorları ve dinamolar ile ilgili tecrübelerini burada geliştirir. Edindiği tecrübeler sayesinde ilk icadını burada yapar ve ilk icadı, regüle edici kontrol cihazlarıdır. Nikola Tesla icatları bununla sınırlı kalmayacak ve hız kazanarak devam edecekti. Pariste Tesla, indiksüyon motorları üzerinde de çalışmaya başlar ve dönen manyetik alanlar ilgisini çeker.
Genç ve yetenekli mucit Paris’te bulunduğu sıralarda dünyaya açılmak ister. Bu yüzden anadili olan Sırpça ve Almancanın yanında; ingilizce, fransızca ve italyancayı da öğrenir.

Nikola Tesla İcatları
Tesla ilk olarak icatlarına Paris’te çalıştığı dönemlerde başlar. Edison’un avrupa’daki firması olan Continental Edison firmasında çalıştığı dönemlerde regülatörü icat eder. 1884 yılında eski patronu Charles Batchelor‘un tavsiyesi ve referans mektubu ile Amerika’ya gider. Edison Tesla karşılaşması ilk olarak burada olacaktır.
Newyork’a gelen Tesla Edison makine işleri adlı şirkette referans mektubu sayesinde çalışmaya başlar. Referans mektubunda “iki büyük adam tanıyorum; biri sensin, diğeri de bu genç adam” yazıyordu.
Thomas Edison’un firması, Pearl Caddesi‘nin aydınlatma görevini üstleniyordu ancak 110 volt doğru akım ile çalışan aydınlatma sistemi, uzak mesafeler için yetersiz kalıyordu. Nikola tesla burada bir süre basit elektrik işlerini yaparak çalıştı. Görevinin dışında şirketin cihazlarını inceliyor ve cihazların tasarım değişiklikleri ile ilgili önerilerde bulunuyordu.
Doğru akımla çalışan jeneratörlerin verimsiz olduğunu görmüştü ve bu konuda Thomas Edison ile görüşmüştü. Kafasındaki icatlardan bir tanesi olan alternatif akım ile ilgili düşüncelerini nikola tesla edison ile yaptığı bir konuşmasında açıklamaya çalışır ancak, gereksiz teoriler ile vakit kaybetmemesi yönünde öğütler alır.
Bu konuşma sonrasında Nıkola Tesla aynı zamanda akımlar savaşını başlatmıştır.
İlk Hidroelektrik Santrali Denemeleri
Nicole Tesla “Güç elde etmek için Niagara Şelalesini kullanacağım” dedi heyecanla. Bunun gibi birçok nikola tesla sözleri daha sonrasında mucit tarafından söylenecekti. Aslında şelalenin gücünü kullanmak ve muazzam oranda enerji elde etmek mucidin çocukluk hayaliydi. Westinghouse firmasının da yardımı ile niagara şelalesinde hidroelektrik santrali yapımına başladı. Her ne kadar da bazıları ona inanmasa da, Nicola Tesa yaptığı çalışmaya tam olarak güveniyordu. Çok az da olsa ona inananlarda vardı.
Nikolo Tesla hayaline çalışmaya başlamasından beş yıl sonra kavuşacaktı. 1896 yılında Niagara şelalesinde üretilen elektrik, 40 kilometre ilerde bulunan Buffalo şehrini aydınlatmayı başarmıştı.
Nikola Tesla buradaki başarısının ardından şehirdeki jeneratör sayısını artırdı ve birkaç yıl sonrasında New York şehrini de aydınlatmaya başladı. Tesla’nın hayatı bu başarısından sonra değişecekti ve Edison’a karşı kazandığı ilk zaferi de bu başarısı olacaktı. Bu başarıdan sonra Edison çaresizce bütün sistemini alternatif akıma göre yeninden düzenlemek zorunda kaldı.
Nikola Tesla ilhamlarının birçoğunu doğadan ve eski felsefelerden alıyordu. Hayalleri arasında yenilenebilir ve sınırsız enerjinin kontrol altına alınması ve verimli kullanılması yatıyordu. Ancak bunun için kusursuz bir mekanizma yaratmak gerekiyordu.
Nicol Tesla hayalini kurduğu yenilenebilir enerjinin kullanılması ile fosil yakıtlara olan ihtiyacın biteceğini, o zamanlar görmüştü. Fosil yakıtların gezegene geri dönüşü olmayan zararlar verdiğinin farkına varmıştı.
Kablosuz elektrik iletimi ( witricity ), mucidin hayali aynı zamanda en büyük buluşlarından bir tanesi olacaktı. 1890 yılında Nikola Tesle, elektriği kablo olmadan hava yardımı ile iletmeyi başardı ve ilk deneyini, 40 kilometre uzaklığa yerleştirdiği 200 adet ampulü kablo kullanmadan başarı ile tamamladı.
Günümüzde hala mucidin bunun nasıl başardığı bilinmiyor. Çünkü Nikola Tasla icatlarının çoğunu kağıda dökmez, bir kısmını zihninde taşırdı.
Kablosuz ampul yakma deneyi ilk olarak mucidin Colorado Springs bölgesine yerleşmesi ile başladı. Burada çok kötü hava şartları hüküm sürüyordu. Sürekli ortaya çıkan yıldırımları mucit uzun bir zaman boyunca izledi. Aslında mucidin daha önceden farkına vardığı şey, iyonosfer tabakasında enerjinin iletildiğiydi. Bu tabakada hava yoğunluğu az olduğu için iyonosfer tabakası daha iletken bir yapıya sahipti. Mucit aynı şeyin bu atmosfer tabakasına gerek kalmadan yapılabileceğini görmüştü. Bu süreci taklit etmek için, tesla jeneratörü adı verilen ve kendi icadı olan bir makine yaptı. Gerçekten de bu jeneratör sayesinde büyük bir yıldırım üretmeyi başardı.
Nikola Tesla kablosuz elektrik üretimi konusunda büyük bir adım atmıştı. Mucidin deneyi sırasında büyük bir gürültü ile yakınlardaki kasaba aydınlanmıştı. Ayrıca aşırı yüklenmeden dolayı kasabadaki elektrik sistemi kullanılamaz hale geldi. Elektriğin kablosuz taşınabilmesi bu deney sayesinde başarılmıştı.
Nicola Tesla kimdir neler yapmıştır?
Sorusun cevaplarından bir tanesi de mucidin radyoyu icat etmesidir. Tarihte radyoyu bulan kişi Marconi olarak geçer. Aslında italyan mucit radyo içerisinde yer alan tüm bileşenleri nikola tesla’dan almıştır.
Ancak Tesla birçok çalışmasının patentini almadı. Yani Tesla buluşları aslında bizim bildiğimizin de ötesindedir. Radyoyu kim icat etti diye birçok kişiye sorsanız, herkes size Marconi cevabını verir.
Aslında radyonun icadı Tesla’nın patentini almadığı 17 adet icadı ile başlıyordu. Tesla Marconi’nin icatlarını kullandığını biliyordu ama izin veriyordu.
Nikola Tesla paraya hiç önem vermezdi.
Son dönemlerinde artan borçlarından dolayı, sürekli olarak otel değiştirmek zorunda kalıyordu. Son olarak 7 Ocak 1943 yılında ve 83 yaşındayken Newyorker Otelinde bir odada kalp yetmezliği nedeniyle öldü.
Öldükten hemen sonra tüm çalışmalarına Amerikan hükümeti tarafından el konuldu. Bu çalışmaları arasında tesla kafesi adı verilen çalışması da yer alıyordu.

Makale Etiketleri:
· · ·
Makale Kategorileri:
Kültür - Sanat

Yoruma kapalı.