Haz 29, 2017
794 Görünümler
Minerallerin Faydaları için yorumlar kapalı

Minerallerin Faydaları

Yazan

Madenlerin vücuttaki görevleri, kimyasal madenlerin hücrelere giriş çıkışını sağlayarak gerekli suyun miktarını ayarlayıp, vücuttaki salgı bezlerini çalıştırmak, kas hareketlerini etkilemek ve sinir sisteminde haber ulaşımını sağlamaktır. Madenler vücuda besin maddeleri ile girer. Vitaminler bitkiler tarafından yapılırken, madenler ise bitkiler tarafından topraktan çıkarılır. Vücuda giren madenler, görevini tamamladıktan sonra idrar ve ter ile dışarı atılır.

1- Kalsiyum

Kemiklerin korunması için gereklidir. Ayrıca kalp kaslarının çalışmasını düzenler, fazla alındığında kireçlenme yapar. Günlük ihtiyaç (600 miligramdır). Süt ve süt ürünlerinde, deniz yosununda, pekmezde ve yumurtada bulunur.

2- Klor

Kandaki alkali dengesini sağlar. Kereviz, marul, ıspanak, domates ve tuzda bulunur.

3- Krom

Kandaki şeker düzeyini ayarlar. Ayrıca koletrini düşük tutmada rol oynar. Kabuklu deniz ürünlerinde ve yeşil sebzede bulunur.

4- Kobalt

B12 ile alınması gerekir. Alyuvarların yapımını sağlar. Bütün meyve ve sebzelerde vardır. Çok fazla alındığında tiroitleri büyütür. Ayrıca toksin etkisi vardır. Zehirlenmelere yol açar.

5- Bakır

Pigment yapımında kullanılır. Kas ve sinir liftlerine bağlı yapıcı enzimlerde katalizör görevi vardır. Fazlalığı zehirlenmelere yol açabilir. Eksikliği ise saç ağarmasına ve dökülmesine neden olur. Badem, kabuklu deniz ürünleri ve rafine edilmemiş unlarda bulunur.

6- Flüor

Kalsiyum birikmesini sağlayarak, kemiklerin sağlamlaşmasında rol oynar. Deniz ürünleri ve çayda bulunur. Fazla alındığında rengi bozulmuş, kolay kırılan dişler, eksikliğinde ise zayıf kemikler meydana gelir.

7- Troit

Troit yapımında rol oynar. Bütün deniz ürünlerinde ve deniz suyunda bulunur.Fazlası troit salgısının hormonları ayırma dengesini bozar. Eksikliği ise guatr, sinir gerginliği ve tembellik yapar.

8- Demir

Hücrelere oksijen taşıyan kandaki hemoglobin yapımında kullanılır; eksik olduğu takdirde kansızlık, huzursuzluk, enerji kaybı ortaya çıkar. Regl ve hamilelik döneminde vücutta demir daha hızlı harcanır. Fazlalığı ise koyu kahve rengi lekeler yapar. Pekmez, kuru kayısı, yumurta sarısı, kuru fasulye, böbrek, kabak ve ayrıca deniz ürünlerinde bulunur.

9- Magnezyum

Vücuttaki enzimi harekete geçirir. Badem, arpa, muz, kuru fasulyede bulunur. Eksikliğinde dolaşım bozukluğu, depresyon, ishal ve sinirlilik yapar.

10- Mangan

Kandaki şeker düzeyini ayarlar. Eksikliği vücutta ahengin bozulması, kısırlık, cinsel isteğin azalması, anormal gelişim, düşük yapma, ölü çocuk doğurma gibi problemlere yol açar. Badem, kayısı, böbrek, mercimek, maydanoz, ceviz, tere ve buğday özünde bulunur.

11- Fosfor

Hücre gelişimi, bakımı ve onarımı için gereklidir. Sinir sisteminin düzenli çalışmasında rol oynar. Soya çekime bağlı özelliklerin kuşaktan kuşağa geçmesini sağlar. Bira mayası, peynir, tavuk, balık, buğday, lahana ve ayrıca yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Eksikliği veya fazlalığı söz konusu değildir, çünkü vücut fosforu depolar.

12- Potasyum

Genelde sodyum’la birlikte alınır. Su dengesini ayarlar. Fazlası kol ve bacakta uyuşukluk, kalp atışında dengesizlik yapar. Muz, kuru meyveler, kabuklu yenen patates, deniz ürünlerinde ve ıspanakta bulunur.

13- Selyum

Oksitlenmeyi önleyici özelliği vardır. Böbrek, karaciğer ve unda bulunur.

14- Sodyum

Vücutta su kaybını korur. Asit alkali dengesini sağlar. Tavuk, yeşil sebze, deniz yosunu, tuz, kereviz, havuç, peynir çeşitleri ve kuru erikte bulunur. Fazlası ödem yapar. Eksikliği ise özellikle çok sıcak ülkelerde tuz kaybına bağlı olarak baş ağrısı, mide bulantısı ve karın kaslarında kramp yapar.

15- Kükürt

Doku yapmaya yardımcı olur. Zehirli etkisi olmasına karşın, zehirlenmeyi önler. En çok peynir, balık, her türlü süt ürünlerinde ve çilekte bulunur.

16- Çinko

Sindirimi ve karbondioksit’in vücuttan atılmasına yardım eder. Eksikliği gelişimin durmasına neden olur. Fazlalığında, demir ve bakır kaybı olur. Yumurta, fındık, fıstık, yağlı ve kuru yemişlerde, soğan ve ay çiçeğinde bolca bulunur.

Makale Kategorileri:
Sağlık ve Güzellik

Yoruma kapalı.