Nis 10, 2019
253 Görünümler
İlk Kara Delik Görüntüleri Yayınlandı için yorumlar kapalı

İlk Kara Delik Görüntüleri Yayınlandı

Yazan

Bilim insanları Uluslararası Olay Ufku Teleskobu aracılığıyla Messier 87 Galaksisi’ndeki kara deliğin fotoğraflarını medya aracılığıyla insanlarla paylaştı. Fotoğraflarda kara deliğin “olay ufku” şeklinde nitelendirilen bölgesi net bir şekilde görülebiliyor.

Medyada yayınlanan haberlere göre, bilim adamları, evrenin farklı bölgelerindeki hassas teleskoplarla alınan X-ışını verilerini biraraya getirerek oluşturdukları görüntüleri 5 ülkede aynı zamanda basın toplantıları aracılığıyla paylaştı.

Bilim tarihinde ilk kez görüntüsü alınan kara delik fotoğrafları kayıtlara geçti. Kara deliğin kapsama alanına giren ışığın dalgalanmaları net olarak görülebiliyor.

Kara Delik Nedir?

Kara delik, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Kara delik, uzayda verolan belli bir miktardaki maddenin biraraya gelmesi ile meydana gelen bir nesnedir. Bu şekildeki nesneler ışığı yayamadıklarından kara olarak adlandırılırlar. Kara delikler 3 boyut özelliğine sahip değildirler ve belli bir hacimleri yoktur. İçerilerinde zaman ya hiç akmaz, ya da çok yavaş akmaktadır. Dolaylı araştırma teknikleri ile keşfedildiklerinden doğrudan gözlenemezler. Einstein’in kuramına göre kara delikler genel görelilik olarak tanımlanırlar.

Makale Etiketleri:
Makale Kategorileri:
Genel

Yoruma kapalı.