Nis 15, 2019
140 Görünümler
Hemofili Hastalarına Özel Önemli Bilgiler için yorumlar kapalı

Hemofili Hastalarına Özel Önemli Bilgiler

Yazan

Hemofili hastalığını ömür boyu devam edecek olan kanama bozukluğu olarak tanımlayabiliriz. Kandaki pıhtılaşmaya sebep olan proteinin eksikliğinden kaynaklanır. Hemofili genetik bir hastalıktır. Baba veya anneden çocuklarına geçer.

Hastalığın ölümcül olmaması için hastanın ve yakınlarının sürekli koruma altında olması gerekir. Görünmez kazalarla meydana gelen küçük yaralanmalar bile ölüm riki taşıyabilir. Bu nedenle kurallı, düzensiz ve daha özenli bir yaşam sürmeleri gerekmektedir.

Hemofili Hastası İseniz Bunlara Mutlaka Dikkat Etmelisiniz

Diş ve diş eti sağlığına özen göstermeli dişlerinizi sık sık kontrol ettirmelisiniz. Ağız ve diş sağlığıyla ilgili başınıza gelen en küçük problemi doktorunuzla paylaşmalısınız.

Hastalığınızla ilgili polklinikteki randevularınızı ihmal etmemeli, yaşadığınız olumlu ve olumsuz her ayrıntıyı doktorlarınıza anlatmalısınız.

Tedavinizi düzenleyen hastane personelleri, ilgili hemşire, iş arkadaşları ve iş yeri sağlık ekibi, gittiğiniz spor salonu görevlileri ve antrenörünüz mutlaka hemofili hastası olduğunuzu bilmelidir.

Hastalığınız konusunda endişe etmeniz gereken durumları bilmeli, ne zaman acil servise gitmeniz gerektiği konusunda bilinçlenmeli, bu konularda doktorunuzla iletişim halinde olmalısınız.

Tüm bunları hayata geçirip uyguladığınızda diğer insanlar gibi sağlıklı bir hayat sürebilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Sağlık ve Güzellik

Yoruma kapalı.