Haz 29, 2017
751 Görünümler
Estetik Açıdan Vitaminler için yorumlar kapalı

Estetik Açıdan Vitaminler

Yazan

Vitaminler, enerji sağlamazlar, hücre yapamazlar, metebolizma’yı ayarlayıp glikojen ve glisemin enerjiye dönüşümünde rol oynar. Suda ve yağda eriyen diye ikiye ayrılır, C ve B vitamini suda eriyen vitaminlerdir. Bu vitaminlerin fazlası idrarla atılır.

1- A Vitamini (Renital)

Karaciğerde depolanan, yağda eriyen bir vitamindir. Vücuttaki zar, astar ve hormon yapımında kullanılır. Görme işleminde yer alır, kıkırdağın kemiğe dönüşümünde yardımcı olur. Çok fazla alındığında iştahsızlık, saç dökülmesi ve baş ağrısı yapar. Genelde havuç, mısır, domates, karaciğer, yeşil biber ve ıspanakta bulunur.

2- B1 Vitamini

On üç ayrı grupta toplanır. B1, enerji sağlamak ve dokulara oksijen taşımakla görevlidir. RNA’yı oluşturan en önemli yapı taşlarından RİBOZ şekeri taşımakla görevlidir. RİBOZ şeker yapımında kullanılır. Eksik olduğu takdirde unutkanlık, bitkinlik, uyuşma ve bilgileri karıştırmaya neden olur. Fazlası tansiyon düşüklüğüne neden olur. Koşkonmaz, yer fıstığı, bira mayası, çiçek yağları, bamya, pirinç (esmer olan) kaynaklıdır.

3- B2 Vitamini (Riboflavin)

Bütün besinlerin parçalanmasına yardım eder, hücrelere hidrojen taşır, suda erir. Badem, yoğurt, süt, kırmızı etler ve mantarda bolca bulunur.

4- B3 Vitamini (Niasin)

Karbonhidrat ve yağların parçalanmasını sağlar. Suda erir, karaciğerde depolanır. Bu vitamin vücut tarafından, proteinlerden yapılır.

5- B5 Vitamini (Pantotenik Asit)

Suda eriyen bu vitamin, hayvansal ve bitkisel bütün dokularda bulunur. Ana hücrelerin yapımında kullanılır.

6- B6 Vitamini

Kandaki akyuvarların oluşumuna yardımcı eder, ergenlik sivilcelerini ve egzamayı önler. Eksikliği ağız çevresinde ve gözlerde egzamaya yol açar. Aminoasit peyramodikson yapımında, karbondioksit’in dışarıya atılmasını sağlar. Karaciğer, muz, mısır ve jambon da bolca bulunur.

7- B12 Vitamini

Karaciğer ve böbrekte depolanan, suda eriyen bir vitamindir. Kan oluşumu için kansızlıkta kullanılır. Eksikliği, öldürücü boyutta anemi meydana getirir. Et, balık, süt ve yumurtada bulunur.

8- H Vitamini (Biyotin)

Yağ asitlerinin yapımına yardım eder, ayrıca glikozun yanmasında rol oynar. Karnıbahar, süt, pırasa, yumurta sarısı ve yulafta bulunur.

9- Kolin (B Grubu Bir Vitamin)

Sinir sisteminde etkilidir, kuru baklagillerde bulunur, eksikliği siroza ve damar sertliğine yol açar.

10- İnositol (B Kompleksi Vitamin)

Kolinle beraber olmadığında karaciğerin yağlanmasını engeller. Lesitin yapımında kullanılır. Kepek, pekmez, fındık, fıstık, badem ve cevizde bulunur.

11- Folik Asit (A-B Vitamini Kompleksi)

Kanın sıcaklığını korur. Yeşil yapraklı bütün sebzelerde bulunur.

12- C Vitaminleri

Turunçgiller vitamini de denilen, bu vitaminler cologen seviyesini korumaktadır. Bu yüzden, kanamanın durması, kırıkların kaynaması ve yaraların çabuk iyileşmesinde rol oynar. Suda eriyen bu vitaminler vücudu virüs öve bakterilerin zarar vermesinden korur. Bütün turunçgiller, lahana, karnıbahar, yeşil biber, maydanoz, çilek, ananas, kivi ve tere otunda bulunur.

13- D Vitamini

Yağda eriyen bu vitamine, güneş vitamini de denir. Orta derece güneşten günlük ihtiyacı karşılayacak kadar D vitamini alınır. Hücrelerde kalsiyum ve fosfor yapımında kullanılır. Güneşin dışında, balık yağı, yumurta sarısı ve karaciğerde bulunur.

14- D2 ve D3 Vitaminleri

Cildi soğuk havalara karşı korur, metabolizmayı canlandırır.

15- E Vitamini

Bu vitaminin gençleştirici özelliği olduğu söylenir. Böyle olmakla birlikte vücutta neler yaptığı tam olarak tespit edilememiştir. Eksikliğinde, üremede bozukluk, cinsel soğukluk, varis, kas zayıflığı, dolaşım bozukluğu ortaya çıkar. Genelde elma, lahana, kereviz, zeytin, çiçek ve yağlarda bulunur. Ayrıca rafine edilmemiş unda da bulunur.

16- F Vitamini

Cilt yüzeyindeki ve cilt altındaki dokuların katalizörüdür. Ayrıca saçların sağlıklı olmasında etkilidir. Olumlu etkiler.

17- H Vitamini

Yağ bezelerini olumlu etkiler.

18- K Vitamini

Yağda çözülen bir vitamindir, bağırsakta bakteri türü tarafından vücutta yapılırlar. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. Yeşil sebze, karnıbahar ve soya fasultesinde bolca bulunur.

19- K5 Vitamini

Bakterileri, mantarları vb. yok eder.

20- P Vitamini

Kılcal damarları güçlendirir.

21- PP Vitamini

Cildin kan dolaşımını etkiler, B vitamini ile soğuktan açılan yaralara iyi gelir.

Makale Kategorileri:
Sağlık ve Güzellik

Yoruma kapalı.