Mar 29, 2019
262 Görünümler
Enginar’ın Faydaları Saymakla Bitmiyor için yorumlar kapalı

Enginar’ın Faydaları Saymakla Bitmiyor

Yazan

Enginarın tarihçesi yıllar öncesine dayanıyor. Hatta Mısır’da doğurganlık sembolü olarak adlandırılıyor. Yetiştiği yerler sınırlı olmakla beraber Arjantin, Amerika, Türkiye’de bazı Akdeniz illeri, Yunanistan, İsrail, İtalya ve Mısır olarak biliniyor. Bilindiği gibi karaciğer vücutta biriken toksinleri atmaya yarayan mucizevi organımızdır. Enginarın içerdiği antioksidanlar bu toksinleri dışarıya atmamıza yardımcı oluyor. Ayrıca böbrek rahatsızlığı olan insanlar içinde idrar söktürücü özelliği var. İçinde bulunan mineraller sayesinde vücuttaki zararlı maddelerden idrar yoluyla dışarı atmamıza yardımcı oluyor. Uzmanlar karaciğer dostu enginarı yapraklarıyla birlikte tüketmemiz gerektiğinin altını çiziyor. Diğer bir ayrıntı ise enginarı taze taze tüketmek.  Efsane sebzeyi çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi, suda bekleyen ayıklanmış olanları değil, satın alırken kabuklu olanları tercih etmelisiniz. Pişirdiğiniz yemeği ise kısa sürede tüketmelisiniz.

Deri fabrikalarında çalışanlar, tekstil ile uğraşanlar, çamaşırhane işçileri, boyacılar meslekleri gereği istemeden vücutlarında zararlı toksinleri biriktirirler. Aynı zamanda fazlasıyla kirli  havayı soluyanlar ve alkol bağımlıları bu toksinleri dışarı atabilmek için düzenli olarak enginar tüketmelidirler.

Enginarın Belli Başlı Faydaları

  • Sinir sistemi ie ilgili etkileri kanıtlanmıştır. Düzenli tüketimi Ailzamer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
  • Böbrek taşı oluşumunu engeller, safra kesesi ve böbreklerin düzenli çalışması için destek olur.
  • Aşırı tüketimi ishal sebep olabilir. Gaz problemi yaşayanları, hamile ve emziren anneleri olumsuz yönde etkileyebilir.
  • Ciltle ilgili yaşanan egzama ve mantar hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Kolesterolü dengeler.
  • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında endikedir.
  • Kansızlığı önlemesi için düzenli tüketilmesi gerekir.

 

 

 

Makale Kategorileri:
Sağlık ve Güzellik · Yemek

Yoruma kapalı.