Tem 7, 2017
1026 Görünümler
ELLERİN, TIRNAKLARIN VE AYAKLARIN BAKIMI için yorumlar kapalı

ELLERİN, TIRNAKLARIN VE AYAKLARIN BAKIMI

Yazan

Yumuşak ve bakımlı ellere sahip olmak için bazı yöntemler uygulamanız yeterli. Yaşlılığın belirtileri ile ilk karşılaşan organ ellerimizdir. Hava, su ve kimyasal maddelere karşı korumasız bırakılan ellerimiz, ihmal edildiklerini çok çabuk gösterir.

Eller de ilgi ve bakım isterler. Bunun için;

 • Ev ve bahçe işleri sırasında mutlaka plastik eldiven kullanın.
 • Elleriniz hafif bir sabunla yıkayıp kurulayın. Elleri köpüklü ve ıslak bırakmayın; bu, aşırı kuruluğa neden olur.
 • Soğuk havalarda mutlaka eldiven kullanın. Islak ve nemli eller ile dışarı çıkmayın.
 • Her gün kaliteli bir el kremi kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Tırnaklar keratin içerir. Bu nedenle protein ve kalsiyum sahip besinler sağlıklı tırnaklara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Eller İçin Egzersizler

 • El egzersizi yaparak ellerdeki dolaşımı arttırın. Ellerinizi önce sıcak sonra soğuk suya sokmanız bu dolaşımı arttıracak yöntemlerdendir.
 • Uyumadan önce ellerinizi nemlendirici krem veya masaj yağı sürün ve pamuklu eldivenler takın. Sabah yumuşacık ellerle uyanacaksınız.
 • Limon suyu el ve tırnaklar için çok faydalıdır. Limon suyunu ellerinize sürün ve 10 dakika sonra sıcak su ile durulayın. İyice kuruduktan sonra nemlendirici kremi sürün.
 • Ölü deri hücrelerinden kurtulun. Bunun için, 2 tatlı kaşığı yulaf unu, 1 tatlı kaşığı badem yağı karışımı işe yarayacaktır.

Eller, yüzden daha çok bakım ister. Sabun, kireçli su, deterjan ve ev işleri ellerin düşmanıdır.

Cilt Çatlakları İçin Bitkisel Yağlar

 1. Kakao Yağı                                                            6. Çörek Otu Yağı
 2. Gliserin Yağı                                                         7. Kantaron Yağı
 3. Keten Yağı                                                             8. Kayısı Yağı
 4. Badem Yağı                                                           9. Melisa Yağı
 5. Saf Zeytinyağı                                                       10. Havuç Yağı

Çatlayan ve kuruyan bölgeye masaj yaparak yedirilir.

KREM ve LOSYON REÇETELERİ

GÜL SULU EL LOSYONU

Malzemeler : 3-4 fincan gül suyu, 1/4 fincan glserin, 1/4 tatlı kaşığı elma sirkesi, 1/4 tatlı kaşığı bal.

Yapılışı : Tüm malzeme bir araya getirilip karıştırılır ve şişeye aktarılır. Yapışkan olmayan bu losyondan ellere bolca sürülür. El losyonu formüllerinin en eskisi ve en etkilisidir.

YAĞLI GECE EL KREMİ

Malzemeler : Bir tatlı kaşığı bal, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı susam yağı, 1 çorba kaşığı badem yağı, 1 çorba kaşığı gliserin.

Yapılışı : Bal ben-mari usulü eritilir. Yumuşayınca içine yağlar ve gliserin katılır. Ateşten alınır. Karışım düzgün bir kıvam alıncaya kadar karıştırılır. Sonra kavanoza aktarılır. Gece yatağa girmeden önce eller bu kremle iyice ovulup, ellere eski bir çift eldiven geçirilir. Ertesi gün ellerdeki düzgünlük hemen fark edilir.

TIRNAĞI ÇEVRELEYEN DERİ İÇİN LANOLİNLİ KREM

Malzemeler : 8 çorba kaşığı beyaz vazelin, bir tatlı kaşığı lanolin, 1/4 tatlı kaşığı beyaz bal mumu.

Yapılışı : Malzeme ben-mari usulü hafif ateşte eritilip karıştırılır. Ateşten çekilir, soğuyuncaya kadar karıştırılmaya devam edilmelidir.

HIRPALANMIŞ ELLERE KADİFE YUMUŞAKLIĞI VEREN LOSYON

Malzemeler : 1/2 tatlı kaşığı kitre (toz halinde), bir tatlı kaşığı bal, 1/2 tatlı kaşığı sıvı amonyak (eczaneden alınacak), 1-2 damla limon yağı esansı, 24 tatlı kaşığı gül suyu, 1 tatlı kaşığı boraks, bir miktar kaynar su.

Yapılışı : Kitre toz haline getirilip gliserine katılır. Bal ve gül suyu eklenip birkaç dakika karıştırılır. Boraks sıcak suda eritilip amonyağa eklenir. Bu karışım damla damla ve ağır ağır kitreli gliserine katılır. Gül suyu eklenir. Karışım düzgün bir kıvam alınca limon kokulu yağ eklenir.

TIRNAKLAR İÇİN LİMONLU LOSYON

Malzemeler : Bir tatlı kaşığı limon suyu, bir tatlı kaşığı tentüdriyot.

Yapılışı : Tüm malzeme karıştırılıp şişeye konur. Tırnakları güçlendiren bu losyon bir süre sabah akşam sürülmelidir. Küçük bir fırça ile sürülmelidir (eski bir dudak fırçası veya tırnak cilası fırçası olabilir).

YUMUŞAK VE KOLAY KIRILAN TIRNAKLAR İÇİN

Malzemeler : 6 gr. şap, 60 gr. su, 20 gr gliserin.

Yapılışı : Şap suda eritilip içine gliserin katılır. Karışım her gün birkaç kez tırnaklara sürülür.

PÜTÜRLÜ DİZ KAPAKLARI İÇİN

 • Diz kapakları ıslatılır (mümkünse ayakta ve banyo musluğu altında). Sonra bir avuç badem unu ile ovulup kurulanır.
 • Daha nemli iken birkaç damla elma sirkesi ile sıvı yağ karıştırılıp masaj yaparak diz kapağına yedirilir ve kurutulur. Bu uygulamaya, 1-2 hafta hergün devam edilmelidir.

AYAK REFLEKS BÖLGELERİ

 1. Leğen Bölgesi : Masaj yapıldığında cinsel organların kan dolaşımı artar.
 2. Mesane : Hassas mesane masajla rahatlar.
 3. Oniki Parmak Bağırsağı ve pankreas : Metabolizma düzelir.
 4. Mide : Sinirli bir mide sakinleşir ve sindirim aygıtı daha iyi çalışmaya başlar.
 5. Böbrek Üstü Bezi : Stres hormonlarını önler.
 6. Kalp : Masaj, kalp çalışma problemleri yok edilebilir.
 7. Akciğer : Astım, alerji (saman nezlesi) ve bronşit şikayetleri azaltılabilir.
 8. Beyin : Masajla, tüm sinir sistemine olumlu etki yapılır.

Ayaklar İçin : Yumuşatıcı peeling solüsyonunuz varsa, bu solüsyonla ıslattığınız ölü derileri kendiliğinden kopacaktır. Tırnak kenarlarındaki sertleşmeleri makasla hafifle kestikten sonra, ponza taşıyla topuk ve tabanları ponzalayın.

Ölü deriler döküldükten sonra tırnakları sivriltmeden törpüleyin ve ayak kremi sürün. Yaz aylarında ayaklardaki canlı renklerden oluşan ojeler derinin beyazlığını vurgular. Yavruağızı, kırmızı ve derin pembeler ayaklarınızı güzelleştirecek renklerdir. Sandaletle dolaşıyor ve ten rengi oje seviyorsanız ayaklarınızı sık sık kremlemeniz ve temiz tutmanız gerekir. El için olan tüm maskeleri ayak için de kullanabilirsiniz. Ağrıyan ayakları dinlendirmek için, kaya tuzu ve 1 çorba kaşığı ada çayı atılmış ılık suda ayaklarınızı 10 dakika tutun. Bu ayak terlemesini ve kokularını da önleyecektir.

Ayak ve Ayak Tırnaklarının Bakımı

 1. Derinin Yumuşatılması : İlk olarak ayaklarınızı sabunlu ılık suyun içinde bekletin. Daha sonra hafifçe kurulayın. Arzu ederseniz ayakların daha yumuşak olması için kremde sürebilirsiniz.
 2. Tırnak Kesilmesi : Tırnakları kare şeklinde kesin. Özellikle tırnak batmasından şikayetçiyseniz, tırnaklarınızı düz şekilde kesmeye dikkat etmelisiniz.
 3. Tırnak Kenarlarının Yuvarlanması : Tırnaklarınızı düz kestikten sonra kağıt bir törpü ile kenarları özenle yuvarlayın.
 4. Etlerin Temizlenmesi : Şimdi sıra tırnak etlerinin temizlenmesine geldi. Pedikür makası ile diplerdeki etleri dikkatlice kesin.
 5. Sertliklerin Giderilmesi : Ayak topuklarını hafifçe nemlendirerek iyi bir ponza taşı ile hafif hafif törpüleyin. Bu işleme topuktaki sertlikler gidene kadar devam edin.
 6. Oje Sürülmesi : Ayak bakımını tamamlanan son aşama, istenirse tırnaklara oje sürülmesidir.

 

Makale Kategorileri:
Sağlık ve Güzellik

Yoruma kapalı.