Mar 13, 2019
118 Görünümler
Doğum Kontrolü Kabusunuz Olmasın için yorumlar kapalı

Doğum Kontrolü Kabusunuz Olmasın

Yazan

Cinsel birlikteliği korkulu rüya haline getiren gebe kalma korkusu kabusunuz olmasın!

Birlikteliğini evlilikle sonuçlandıran her yetişkin birey çocuk sahibi olmak ister. Ancak yaşam koşulları sebebiyle bir süre çocuk sahibi olma fikrini ertelemeniz gerekebilir. Makalemizd sizler için en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemlerine değindik.  İşte ilk yöntem;

Takvim Yoluyla Korunma Yöntemi

En eski doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Bu yöntemle iki adet dönemi arasında kalan yumurtlama döneminizi hesaplayabilirisiniz.  Adetinizin ilk başladığı günden itibaren 15 gün ileriye sayın 15. 16. 17. günler kesinlikle yumurtlama dönemizi işaret eder. Bu günlerde hamile kalma ihtimaliniz diğer günlere kıyasla daha fazladır.

Rahim İçi Spiral Yöntemi

Bir kadın doğum uzmanı tarafından rahim içine yerleştirilen T şeklinde 2-3 cm boyunda  minik bir araçtır. Bu araç rahim içine spermlerin ulaşmasını engeller.

Deri Altı İmplant (İmplanon)

İmplanon adındaki diğer gebelikten korunma yöntemi uzman doktor tarafından deri altına yerleştirilir. BU yöntemle progesteron hormonunun salınımına engel olunarak gebelik önlenir. Etki mekanizması 3 yıl kadar sürer.

Gebelikten Koruyucu İğneler

Son derece güvenilir yöntemlerden biridir. Ayda 1 kez uzman hekimler tarafından uygulanır. Anne emziriyorsa uygulanması sakıncalıdır.

Hap Yöntemi İle Korunma

Yaygın olarak kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Doktor tarafından uygun görüldüğü taktirde rahatlıkla kullanabilirsiniz. İlaçları kullanırken tek dikkat etmeniz nokta  düzenli kullanımdır. Aksi taktirde gebe kalma riskiniz yüksektir.

Cerrahi Müdahale İle Tüplerin Bağlanması

Bu yöntemin geri dönüşü yok denecek kadar azdır. Kadın dogum uzmanı tarafından küçük bir operasyonla fallop tüpleri bağlanır. Adet düzeninde herhangi bir etkisi olmaz.

Vasektomi

Bu yöntemle erkek partnerin sperm kanalları cerrahi müdahale ilekapatılır. Erkeğin çocuk sahibi olma ihtimali kesinlikle yoktur.

Diyafram

Daha çok emziren annelerin kullandığı doğum kontrol yöntemidir. Lateks malzemeden üretilmiş araç ilişki öncesinde rahim ağzına yerleştirilir. Bu yöntemle korunmada hamile kalma oranı %20 civarındadır.

Prezervatif kullanarak korunma

Penisin üzerini kaplayan ince ve şeffaf lateks malzeme ile üretimi yapılmış korunma yöntemidir. Tüm dünyada kullanılan en yaygın araçtır.

Makale Kategorileri:
Hayata Dair

Yoruma kapalı.