Nis 15, 2019
123 Görünümler
C Vitamininin Soğuk Algınlığına Etkisi Nedir? için yorumlar kapalı

C Vitamininin Soğuk Algınlığına Etkisi Nedir?

Yazan

Vitaminlerin en değerlisidir C vitamini. Özellikle gribe karşı koruyucu olduğunu ve grip tedavisine yardımcı olduğunu hepimiz biliriz. Midemizi üşüttüğümüzde nane ile birlikte içtiğimiz limon suyu, kışın grip olmayalım diye sıktığımız portakal suları bunun en büyük kanıtı. Çocuklara ilaç niyetine verdiğimiz C vitamini kapsüleride cabası..

Ünlü bilim adamı Lİnus Pauling 1970 senesinde Nobel ödülüne hak kazanmıştı. Ona göre C vitamininin soğuk algınlığına karşı koruyucu özelliği vardı. Hangi eczaneye gidersek gidelim C vitamini bazlı yüzlerce ilaçla ya da gıda takviyesiye karşılaşıyoruz. Bunlarda C vitamininin farklı özelliklerdeki versiyonları.

Bakın C vitamininin gerçek hikayesi nasıl…

2013 yılı itibariyle birçok araştırmacı C vitaminleriyle ilgili yazılıp çizilenleri, araştırma ve sonuçlarını incelemeye başladılar. Sonuç olarak koskaca bir hayal kırıklığı çıktı ortaya. Aslında C vitamini maratoncular, askerler ve kayakçıların dışında soğuk algınlığına karşı etkili değildi.

C vitamini soğuk algınlığının ortaya çıkardığı etkileri kısa süreliğine azaltmada destek olabiliyor ancak hastalığa yakalandıktan sonra tüketilmesinin hiçbir faydası olmuyor.

Makale Etiketleri:
Makale Kategorileri:
Sağlık ve Güzellik

Yoruma kapalı.