Şub 3, 2019
145 Görünümler
Boeing’in astronot taksisi uçuş için hazır! için yorumlar kapalı

Boeing’in astronot taksisi uçuş için hazır!

Yazan

Astronotların Uluslararası Uzay İstasyonuna rahatça gidebilmesi için tasarlanan Boeing‘in astronot taksisi Starliner, deneme uçuşunu önümüzdeki ay gerçekleştirecek!

Boeing’in astronot taksisi deneme uçuşunu gerçekleştirecek!

Boeing, geçen yılki testler sırasında itici gaz sızıntısı meydana geldiği için uzay gemisi hatta uzay taksisi olarak nitelendirilen Starliner‘ın geliştirilmesinde problemler yaşadı. Ancak şirketin açıklamalarına göre bu sorunların üstesinden gelindi ve gemi ilk deneme uçuşu için hazır.

Boeing, SpaceX ile birlikte NASA tarafından Dünya’dan Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) ulaşım hizmeti verilmesi için sözleşme yapılan iki özel şirketten biriydi. Şirket, astronotların ISS’ye gidip gelmesi için CST-100 Starliner‘ı geliştirdi.

ISSStarliner için hazır. Astronotlar yerleştirme ekipmanına yüksek çözünürlüklü kameralar yerleştirdiler, ve otopilot özelliği getirerek uzay aracının doğru konuma otomatik iniş yapması sağlandı.

Starliner henüz uzayda test edilmedi, ancak mühendisler test uçuşunu güvenle gerçekleştireceğinden eminler. Bununla birlikte, Dünya’nın atmosferinde yapılan testler, geminin yapısını koruduğunu ve gemiyi atmosferden geçerken yaşanan yüksek sıcaklıklardan koruyan ısı kalkanını başarıyla ayarladığını gösterdi.

Boeing sözcüsü Maribeth Davis, test uçuşunun iyi göründüğü ve sorun çıkmadığı takdirde, ilk astronot ekibinin Starliner ile ISS’ye gideceğini söyledi. Misyon Orbital Uçuş Testi olarak adlandırılacak ve Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan uçuş yapılacak.

Haberin Kaynağı: www.shiftdelete.net

Makale Etiketleri:
· · · ·
Makale Kategorileri:
Teknoloji

Yoruma kapalı.