Mar 25, 2019
113 Görünümler
Besinlerdeki Hileleri Nasıl Anlarız? için yorumlar kapalı

Besinlerdeki Hileleri Nasıl Anlarız?

Yazan

Alışverişlerimizde satın aldığımız besinlerin bazıları hiçte göründüğü kadar masum değil. Hatta bazı gıdaların hileli olduğunu anlamak oldukça kolay. Gelin bu besinleri birlikte inceleyelim.

BALIK

Balık alıken ilk dikkat etmemiz nokta gözleridi. Gözleri soluk değil, canlı olmalıdır. İkinci bir ayrıntı ise solungaçları, olungaçlar pembe değil koyu kırmızı renkli olmalı, gövdesi ise parlak ve diri olmalıdır.

PEYNİR

Süt ürünü olan ve bozulması kısa süren peynirin bayat olduğunu anlamak için oda sıcaklığında birkaç saat bekletebilirsini. Bekleyen peynir kuruyup çatlıyorsa, bozuk olma ihtimali yüksek. Yumuşak yapısını hala koruyorsa rahatlıkla tüketebilirsiniz.

KIRMIZI ET

Kırmızı eti test etmek çok basit, sadece parmağınızla hafifçe etin üzerine bastırın. Taze etin üzerinde parmak iziniz birkaç saniye içerisinde kaybolacaktır. Eğer et bayatsa iz kaybolmayacaktır.

YEŞİL SEBZELER

Maydanoz, dereotu, taze soğan gibi yeşil sebzeleri  elinize aldığınızda yaprakları sağa sola yatıyorsa kısa sürede çürüyeceği anlamına gelir. Eğer elinizde tutarken dimdik ve yemyeşil duruyorsa taze sebzeleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

BAL

Satın aldığınız balı sert bir zemin akıtın. Bal hızla yayılıyorsa tehlike işareti olabilir. Korkmadan yiyebileceğiniz bal kolayca yayılmamalı sertliğini korumalıdır. Aynı zamanda bal yerken boğazınızda yanma hissi varsa buda balın içerdiği glikozdan kaynaklanabilir.

TAVUK ETİ

Öncelikle tavuk etinin rengi sarımsı değil pembe olmalıdır. Kenarlarında sarı lekeler varsa o etten uzak durmanızı öneriyoruz. Tavuk etinde bir ayrıntı daha var. Eğer etin üzerinde beyaz çizgiler va yağ oluşumları varsa hormon enjekte edilmiş olabilir.

 

Makale Kategorileri:
Sağlık ve Güzellik

Yoruma kapalı.