Haz 18, 2017
3199 Görünümler
Akıllı Telefonların Faydaları – Zararları için yorumlar kapalı

Akıllı Telefonların Faydaları – Zararları

Yazan

1876 yılında Alexander Graham Bell telefonu icat ettiğindetelefon teknolojisinin bu noktaya ulaşabileceğini sanırım hayal etmemişti.Ancak görünen gerçek telefonların gün geçtikçe hayatımızı ciddi anlamda değiştirdiği ve etkisi altına aldığı.Özellikle akıllı cep  telefonlarının birbiriyle yarışacak nitelikte özellikleri modern zamanda hayatı kolaylaştırırken kuralları da değiştirdi.Akıllı telefonların bizi yavaş yavaş içine çektiği postmodern dünya ve yenilikler gün geçtikçe etkisini devam ettirecek gibi görünüyor.

 

Akıllı telefonların, bir yandan  bilgiye anında ulaşılabilmesi, mekana bağlı kalmadan işlerin yürütülebilmesi gibi  birçok faydası olsa da fiziksel ve psiko-sosyal sağlık sorunlarına  da neden olduğu öne sürülüyor.Öyle ki, 2008’de İngiliz bilim insanları “nomofobi” terimini literatüre kattı: Nomofobi, mobil cihazlara erişimi olmadığında endişe ve panik yaşama hali olarak tanımlanıyor.

Araştırmalar, sürekli mesaj / e-posta kontrol etmenin bir bağımlılık olduğunu belirtiyor. Hayatında mobil teknoloji ve akıllı telefonların daha fazla yer tuttuğu 18-29 yaş arası genç yetişkinler arasında yapılan bir anket çalışması, günde ortalama 109.5 kısa mesaj gönderildiğini, 113 mesaj alındığını ve 60 kez telefonun kontrol edildiğini ortaya koyuyor. Yani toplamda, günde yaklaşık 7 saatimiz telefonla ilgilenerek geçmiş oluyor.

Hayatımıza giren akıllı telefonlar bizi asosyalliğin kollarına itip sosyal olan kısmımızda da check-in’lere, like’lara, fav’lara, rt’lere mahkum etse de emir verdiğimiz bir uşak, zaman zaman anlamayan bir dost gibi Siri’yi de hayatımıza soktu.

Apple’ın iOS, watchOS ve tvOS işletim sistemlerinin bir parçası olan Siri istediğimiz her şeyi yapıyor. İstiyoruz alarmımızı kuruyor, istiyoruz internetten aradığımız şeyleri bulunuyor.

Akıllı Telefonların Zararları

Akıllı telefonların daha uzun vadeli etkilerinden biri de, giderek daha az şeyi kendi kendimize yapmamız gerektiği için duyularımızın ve yeteneklerimizin körelebilmesi. Artık hiçbir randevumuzu hatırlamak zorunda değiliz örneğin, çünkü yanımızda alarmlı bir ajanda var. Hesap makinesini, yazım kılavuzlarını yanımızda taşıdığımız için hiçbir şeyi hatırlamamız ya da beynimizi zorlamamız gerekmiyor. Tüm bunların, insan ırkının sağlığı ve iyiliği üzerinde olumsuz etkileri olabileceği öngörülüyor.

 

Akıllı Telefonların Hayatımıza Kattığı Faydalar
Akıllı telefonlarla birlikte mesai saati veya iş yükünün artmadığı  ifade edilebilir.İş, zamandan ve mekandan bağımsız kılındı. Böylece, iletişim ve takip kolaylaştığı için bir nevi zaman yönetimi daha etkin bir hal aldı. Akıllı  telefonların iş süreçlerine entegrasyonuyla birlikte işi ofis dışından da takip  etmek, yurtdışı ile daha sürekli ve pratik bir iletişim kurmak mümkün.  Dolayısıyla günümüzün en kıymetli aracı olan zamanı daha verimli kullanma fırsatı  yakaladık.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun verilerine göre Türkiye’de  3G abone sayısı 51 milyona ulaştı. GFK Türkiye’nin Perakende Paneli verilerine  göre 2013’te 9 milyon,  bu yılın ilk yarısında ise 5 milyon akıllı telefon  satıldı.

 

Makale Etiketleri:
· · · · ·
Makale Kategorileri:
Genel · Hayata Dair · Teknoloji

Yoruma kapalı.