Tem 3, 2017
860 Görünümler
Mistik Deneyimin 9 Özelliği için yorumlar kapalı

Mistik Deneyimin 9 Özelliği

Yazan
HAYATINIZI SONSUZA DEK DEĞİŞTİREBİLECEK BELİRLİ BİR BİLİNÇ HALİ VARDIR.

Bu an, yaşam bağlantınızı önemli derecede geliştiren deneyiminizden ötürü “özensiz” olarak tanımlanabilir. Bu andaki hayatın güzelliği ve kutsallığıyla dolu olduğunu hissediyorsunuz, ancak bu his  bir şekilde nesnel ve bireysel benliğinizin dışında. Teolog Rudolf Otto, bu deneyimi ” numinosum ” olarak adlandırdı.  Fakat bu yazıda ona mistik deneyim olarak değineceğiz .

Tarih boyunca, mistik tecrübe, deneyimlerini kaydeden az sayıdaki mistikçinin, varlığın tümüyle keyifli bir birliktelik hissi ve farkedilmemiş bir duygu olarak rapor ettiği “dini” veya manevi tecrübe olarak anılmıştır.

Mistik Deneyimin 9 Özelliği

Her insanın mistik tecrübesi uzunluk ve yoğunluğa göre değişir. Mistik tecrübeniz oldu mu? İşte birkaç belirleyici özellik:

1- Bilinçli Birliktelik

Bireysel bilinç ve kimliğiniz, algıladığınız yerin sınırları ortadan kalkar ve sona erer.Bunun yerine çevrenizdeki her şeyle sınırsız bir birlikteliğiniz olur.

2- Zaman ve Mekan Yok

Tanımlanabilir bir kimlik veya mekânsal tanıma eksikliğiyle, zaman hissiniz sonsuz oluyor. Anlık anı statik bir birey olarak algılamaktan, onu sonsuz anlık akım olarak algılamaktan vazgeçersiniz.

 Zaman , boşluğu olmadan sonsuzdur.

Kimliğinizin duygusu ortadan kalktığından, “sizin” (şimdiki olmayan) çevrenizi bireysel “mekansal” unsurlar olarak ayırma beceriniz de kaybolur.

3- Gerçek Hedef

Fark edilebilecek bir kimlik olmadan, sanki çok daha karmaşık ve derin bir gerçeklik yaşıyor gibi, daha büyük bir “nesnellik” duygusu gelir. Her şeyi sadece mükemmel hissettirmez, her şey “doğuştan mükemmel” demektir.

4- Şükran Duygusu

Kendinden geçmiş hissi çok muazzam bir minnet duygusundan gelir. Bu şükran duygusu, varlığın enginliğine kıyasla “sizin” (şimdiki olmayan) önemsizliğinize karşı büyük bir korku duygusu.

5- Hayat Kutsal Olarak Görülmektedir

Aslında, şükran duygusu o kadar büyük ki, böyle bir mucize yaşama fırsatı bulma konusunda neredeyse imkânsız hissediyorsun. Burada olmana izin veren hayatın kutsallığına karşı yeni bir saygı duygusu geliştirirsiniz.

6- Paradoksu Anlıyorsunuz

Kendilik veya kimlik duygumuz, gerçeklik algımızla ikiliği yaratır (“Ben” “Ondan ayrı” demektir). Bununla birlikte, bu ayrılmanın ortadan kalktığı anda, aklın alışkın olduğu duruma kıyasla çelişkili bulduğu, ikili olmayan bir gerçeklikle yüzleşilir.

7- Deneyim Yazılamaz

Duyguların ezici çoğunluğu ve sizin anlattığınız sezgisel anlayış, onu dil tarafından sınırlı hissetmeye ve deneyim derinliğine hakaret etme girişiminde bulunmaktadır.

8- Deneyim Yaşamı Değiştiriyor mu?

Böyle bir durumu yaşadıktan sonra, aniden ölüm eskisi kadar korkunç olmazdı ve bir zamanlar bu kadar önem taşıyan inanç ve hırslar anlamlarını kaybeder. Aslında, mistik tecrübe, çoğu zaman bu tecrübenin çoğunu normal gündelik yaşamlarımıza mümkün olduğunca getirmeye çalışan susuzluk hissi uyandırır.

Makale Etiketleri:
· · ·
Makale Kategorileri:
Hayata Dair

Yoruma kapalı.